سبد خرید
ثبت نام آنلاین در کلاس ها
ماساژ

انواع ماساژها

ریلکسی

 

سنگ داغ hot stone massage

سنگ های بازالتی بطور طبیعی خاکستری یا متمایل به سبز هستند ولی در اثر رطوبت رنگ تیره به خود میگیرند این سنگ ها محتوی آهن تیتانیک و مغناطیسی بوده و به این دلیل گرما را در خود حفظ می کنند  و برای همین در درمان و ماساژ از آنها استفاده می شود. دلیل دیگر استفاده از این سنگ ها را انتقال انرژی آن به بدن می دانند و بعضی معتقدند که نوع طبیعی و ماشین نخورده این سنگ ها انرژی بیشتری در مقایسه با نوع تراش داده آن می باشد .

مواد  گداخته در طی میلیون ها سال در اثر آب شکل صاف و مدور پیدا کرده و برای استفاده آماده هستند . البته طبیعی است که سنگ ها کمی زبر وخشن باشند که دراین صورت آنها را با دستگاه صیقل داده و لبه های نا هموار آن ها را صاف و هموار می کنند .

تاریخ استفاده از سنگ را برای درمان و ماساژ به دوران پیش از تاریخ نسبت می دهند تمدن های باستانی عقیده داشتند که استفاده از سنگ برای آرامش قلب  روح و ذهن مفید است  . همچنین چینی ها هم از سنگ برای درمان بر روی نقاط مخصوص بدن (نقاط طب سوزنی ) استفاده می کردند.

هندی ها هم چنین روشی را بر روی نقاط چاکرا بکار می برده اند . پس روش hot stone massage therapy   روش خیلی جدیدی هم نیست ولی در چند سال اخیر این روش به شکل مدرن معرفی و به کارگرفته شده است.

گرما و وزن سنگها تاثیر بسزایی در نرم شدن بافت آن ناحیه دارند. ماساژ سنگ داغ، فشار، سنتی تایلند، ماساژ سوئدی همراه با گرمای نفوذ کننده از سنگ های داغ باعث بر طرف شدن درد، بالا رفتن هماهنگی و تعادل بدن و در نهایت آرامش می شوند. همچنین سنگ های داغی که روی ستون فقرات گذاشته می شوند، باعث آرامش و تسکین سیستم اعصاب مرکزی میشود. در انتها از سنگ مرمر یخ برای برخی نواحی خاص استفاده می شود که این گرما و سرما تعادل را برای بدن به ارمغان می آورد. تجربه ماساژ سنگ داغ یک تجربه منحصر بفرد در صنعت SPA است.

 

چگونگی ماساژ با سنگ

– درد پشت

– استرس ، نگرانی و تنش

– بی خوابی

– دپرسیون یا افسردگی

سنگ های داغ  (گرم) چگونه احساس می شوند؟

سنگ های داغ هیچگاه زبر نیستند. همیشه صاف و تخت هستند. سنگ های مورد استفاده برای پشت تقریبا اندازه یک تخم مرغ بزرگ فقط تخت هستند. سنگ ها در وسایل گرما دهنده الکتریکی گرم می شوند که یا درجه حرارت بتواند خوانده شود و یا یک ترموستات کنترل کننده دقیق داشته باشد.

 

Thai massage  ماساژ تایلندی

تایلند که بین دو تمدن کهن چین و هند قرار گرفته است وارث دانش و فرهنگ هر دو تمدن می‌باشد. این ماساژ که دارای قدمت 2500 ساله است به تعادل بدن انسان كمك بسزايي مي كند. 

تای ماساژ تاثیرات گوناگونی بر روی اجزای بدن می‌گذارد که مهمترین آنها به شرح زیر است:

تاثیر تاي ماساژ بر روی عضلات
- با افزایش جریان گردش خون در عضلات، اکسیژن و مواد غذایی بیشتری به ماهیچه‌ها رسیده و همچنین مواد زایدی چون اسید لاکتیک با سرعت بیشتری از ماهیچه‌ها دفع می‌شوند که باعث رفع خستگی عضلات می‌شود.
- با گرم کردن و تقویت عضلاتی که از آنها کمتر استفاده می‌شود، احتمال آسیب‌های آتی به عضلات کاهش یافته و پیری عضلات را به تعویق می‌اندازد.
- با رساندن اکسیژن و مواد غذایی بیشتر به عضلات، به بهبود نسوج آسیب دیده کمک کرده و دوره بهبودی آنها را کاهش می‌دهد؛ در نتیجه درد، کوفتگی و سفتی عضلات را از بین می‌برد.

تاثیر تای ماساژ بر سیستم گردش خون
- با ایجاد فشار بر رگ‌ها باعث هدایت خون به جلو می‌شود.

تاثیر تاي ماساژ بر روی پوست
- با افزایش جریان خون در سطح پوست، مواد غذایی بیشتری به پوست می‌رسد که باعث تقویت پوست و مقابله بیشتر با بیماریهای پوستی می‌شود.
- با تحریک غدد چربی زیرپوستی، چربی بیشتری ترشح شده که باعث نرم و لطیف‌تر شدن پوست می‌شود.
- با فعال‌تر کردن غدد مترشحه عرق باعث خروج بیشتر توکسین، اوره و دیگر مواد زاید از بدن می‌شود.
- با پوسته‌ریزی سلولهای مرده پوست، باعث شادابی و روشنی بیشتر پوست می‌شود.
- با تحریک انتهای اعصاب پوستی، باعث آرام شدن سیستم عصبی شده که خود موجب آرامبخشی می‌شود.

 

ماساژ سوئدی (Swedish Massage) 

یکی از رایج ترین و در عین حال محبوب ترین انواع ماساژ ، ماساژ سوئدی می باشد. ماساژ سوئدی شامل دو دسته از حرکات است که اولی نرم، آهسته و طولانی مدت هستند و دومی شامل ضربه های منظم و کمی محکم تر می شود. از روش سوئدی برای انرژی بخشی و از بین بردن خستگی افراد استفاده زیادی می شود. این روش سطحی است و بافت رویی پوست بدن را درگیر می کند و به همین خاطر هم می تواند تاثیرات خوبی روی زیبایی پوست داشته باشد.

درگیر کردن خفیف ماهیچه ها و مفاصل نیز یکی از هدایای ماساژ سوئدی به کسانی است که این روش را به بقیه روش ها ترجیح می دهند. استفاده از ضرباتی که دست در آنها حالت کاسه ای دارد، نیشگون های آهسته و ضربات دایره شکل جزو حرکات مربوط به ماساژ سوئدی هستند. از روش سوئدی همچنین می توان برای بهبود آسیب دیدگی های جزئی کمک گرفت.

ماساژ درمانی به شیوه عصبی عضلانی

ماساژ عصبی – عضلانی یکی از انواع درمانی ماساژ است که به خصوص برای افرادی که دچار آسیب دیدگی های شدید هستند، توصیه می شود. این ماساژ هم مثل ماساژ سوئدی سطح پوست را درگیر می کند و تلاش می کند تنش های روزانه را برطرف کند. ماساژ عصبی – عضلانی با درگیر کردن نقاط عصبی زیر پوست منجر به از بین رفتن دردهای مزمن عصبی شده و شبیه یک مسکن عمل می کند. اگر جزو افرادی هستید که بدن تان نیاز به حرکات اصلاحی دارد یا اخیرا آسیب دیدگی شدیدی را تجربه کرده اید، این نوع ماساژ می تواند منافع زیادی برای شما داشته باشد.

 

ماساژ کلاسیک روسی (Russian Classic Massage) 

این سبک مانند سبک های بلوک غرب (سوئد و فنلاند) همراه با روغن  یا پودر مخصوص ماساژ می باشد و عمدتاً روی تخت مخصوص ماساژ انجام می پذیرد و در رسته ماساژهای کلاسیک یا اروپایی جای می گیرد. این ماساژ بر پایه اصول و قواعد پزشکی بنا نهاده شده و تمامی تکنیک ها و شگرد ها با توجه به اصول آناتومیکی و فیزیولوژیکی طراحی و تدوین شده اند. دراین روش عضلات ، وترها ، رباط ها و غلاف های بدن را بطور سطحی ، عمقی و فشاری مورد تحریک قرار میدهیم وباعث دفع سریع تر اسید لاکتیک از بدن ، افزایش دامنه حرکتی ، کاهش درد های عصبی  عضلانی ، کاهش اسپاسم  و گرفتگی عضلات و همچنین رهایی از چسبندگی عضلات میشویم .

فواید: اثر بر روی دستگاه عصبی ، اثر بر روی دستگاه ماهیچه ای (عضلات) ، اثر بر روی سیستم گردش خون ، اثر بر روی دستگاه گوارش ، کمک به کاهش تورم در اندامها و مفاصل و تسهیل تجزیه و تحلیل و سوخت و ساز چربی ها.

دلیل نیاز به آن: برای افرادی که دچار کوفتگی عضلانی و اختلالات خفیف روحی و روانی و عموماً افرادی که دچارخستگی مزمن شده اند مفید می باشد.

 

ماساژهای ورزشیSport Massage  

این ماساژ بیشتر برای ورزشکاران کاربرد دارد و تلفیقی از ماساژ سوئدی , روسی و شیاتسو و ..... است که بر روی ماهیچه های خاصی که ورزشکار بیشتر از آنها استفاده می کند توجه دارد و با توجه به نوع ورزش ، البته بکار گیری از این تکنیک ها متفاوت می باشد و همچنین ماساژ ورزشی در پارامترها و مراحل متعدد قابل استفاده می باشد که به قرار زیر می باشد:

نوعی از سبک ماساژ با روغن می باشد که در صورت انجام آن بصورت ملایم  بمنظورآزادسازی یا رهاکردن عضلات و بافت های بدن (ریلکس کردن) افراد مورد استفاده قرار می گیرد.اما یک نوع آن بصورت نفوذ عمقی تر به بطن ماهیچه ها عضلات ، تاندونها واستخوانها می باشد که به اصطلاح به آن ماساژ ورزشی اطلاق می گردد. این سبک از ماساژ به نوعی مادر تمامی سبک های روغنی ماساژ در جهان می باشد. افرادی که این سبک از ماساژ را دریافت می کنند سریعا به حالت آرامش دست پیدا می کنند. در این روش بیشتر با توده و حجم عضلات و ماهیجه ها در ارتباط هستیم وبیشتر برای تقویت عضلات و همچنین رهایی از تنش های عضلانی از این سبک بهره می جوییم.

ماساژ سوئدی را باکمی تغییر می توان به صورت ماساژ در ورزش و ویژه ورزشکاران جهت دفع سریع اسید لاکتیک بدن ورزشکاران مورد استفاده قرار داد. این سبک به دلیل استفاده از روغن و همچنین اجرای حرکات نوازشی ، مالشی سریعاً متابولیت ها و لاکتیک های تجمع یافته در عضلات را وارد سیستم خون و لنف نموده و سپس از بدن دفع می نماید. استفاده از روش ها و تکنیک های ماساژ سوئدی را می توان در وهله های مختلف ورزش بمانند قبل مسابقه ، گرم کردن ، حین مسابقه ، بعد از مسابقه و خارج از فصل مسابقه بکار گرفت.

 

این ماساژ بیشتر برای ورزشکاران کاربرد دارد و تلفیقی از ماساژ سوئدی , روسی و شیاتسو و ..... است که بر روی ماهیچه های خاصی که ورزشکار بیشتر از آنها استفاده می کند توجه دارد و با توجه به نوع ورزش ، البته بکار گیری از این تکنیک ها متفاوت می باشد و همچنین ماساژ ورزشی در پارامترها و مراحل متعدد قابل استفاده می باشد که به قرار زیر می باشد: 

 

 ماساژ شمعCandle Massage 

روشی جدید و طبیعی برای مراقبت از بدن و پوست آن با استفاده از شمع های مخصوص ماساژ شمع

 

 

تکنیک ماساژشمع: 

در ماساژ شمع از پارافین و کره های گیاهی معطر ، مغذی و شاداب کننده با ماندگاری طولانی، استفاده شده و ماساژ شمع همانند ماساژ روغن های گیاهی معطر است. درماساژ شمع ماساژور با حرکات دورانی بر روی ماهیچه های بدن کار می کند.

 

فوائد ماساژ شمع: 

 ماساژ شمع  با ایجاد حرارت مناسب روی پوست بدن و نیز به دلیل استفاد از مواد مغذی ،باعث سلامتی و شادابی پوست بدن می شود.همچنین ماساژ شمع  در طول روند فرآیند ماساژ شمع ، تنش های عضلانی و خستگی های جسمانی از بین می رود

  

ماساژ دستHand  Massage

برای افرادی که خیلی با دست کار می کنند از جمله آرایشگرها، خیاطها و... بسیار مناسب است

در ماساژ دست بر روی نقاط حساس کف دست، انگشت ها، مچ دست و قسمتی از ساعد حرکات فشاری و دورانی اعمال می شود.

فوائد ماساژ دست:

ماساژ دست برای کسانی که به علت نوع کار، انگشت ها و دست های خسته دارند بسیار مفید است که نه تنها ماساژ دست باعث رفع خستگی دست می شود، بلکه انعطاف و نرمی مفاصل را بازگردانده و ماساژ دست از بدشکل شدن انگشت ها جلوگیری می نماید.

 

 ماساژ پا Foot  Massage

پا به عنوان قلب دوم، نقش موثر و مهمی در سلامت کل بدن دارد. پاهای انسان به دلیل تحمل وزن بدن و حفظ تعادل، نقش تعیین کننده ای در آرامش و سلامت انسان دارند، به نحوی که هرگونه خستگی و ناراحتی در ناحیه کف پا بلافاصله به کل بدن سرایت می کند. مدت مدیدی است که در نقاط مختلفی از جهان، برخی پزشکان از ماساژ پا ( ماساژ کف پا ) برای تشخیص و درمان بیماریهای گوناگون بهره می گیرند که اصطلاحاً آن را Reflexology نامیده اند. Reflexology یا ماساژ پا در حقیقت بر پایه این عقیده استوار است که بدن شامل انرژیهای پایدار و در جریانی است که با نقاطی بر روی کف پا اتصال دارد 

در ماساژ پا برای هر عضو مهم از بدن و سر، بخش کوچکی از پا را در نظر می گیرند که با آن عضو مرتبط بوده و با ماساژ آن بخش از پا به تسکین آن عضو می پردازند.

فوائد ماساژ پا:

در ماساژ پا علاوه بر رفع خستگی نواحی کف، مچ و ساق پا ، سایر نقاط بدن نیز تحریک شده و از طریق ارتباط شان با کف پا آرامش پیدا می کنند.

  

 ماساژ صورت Facial Massage 

این ماساژ تلفیقی از ماساژ روسی , تای , یومی هو و شیاتسو و ...... می باشد

ماساژهای تخصصی صورت شامل

و جوانسازی و پاکسازی صورت میشوند, بر طرف کردن چین و چروک,لیفت

 

ماساژ لاغری

ماساژ های موضعی همراه با دست کمک به از بین بردن سلولیت های زیر پوستی شده و تاثیر پذیری ان با استفاده از کرم و روغن های ویژه لاغری چندین برابر می شود.

 

زیر نظر مربی بین المللی از کمیته ملی  المپیک وآسیب شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی با سوابق درخشان ماساژ در تیم های ملی کشور و اسپا

 


برای اطلاع از جدیدترین اخبار مجموعه ایرسا در این قسمت آدرس ایمیل خود را وارد کرده و ثبت نام نمایید.